Loading
Aden Denetim'e HoşgeldinizAden Denetim'e HoşgeldinizAden Denetim'e Hoşgeldiniz
+ 90(212) 608 2020
bilgi@adendenetim.com
Cumhuriyet Mah. Nazım Hikmet Bulvarı No:89 D:6

BİNEK OTOMOBİL KİRALAMASINDA GİDER YAZILACAK AYLIK TUTAR VE BİNEK OTOMOBİLLER İÇİN GİDER KISITLAMASI

  • Home
  • Mevzuat Sirküleri
  • BİNEK OTOMOBİL KİRALAMASINDA GİDER YAZILACAK AYLIK TUTAR VE BİNEK OTOMOBİLLER İÇİN GİDER KISITLAMASI

Tarih : 05.04.2024

Sayı :ADEN/2024-6

Konu : BİNEK OTOMOBİL KİRALAMASINDA GİDER YAZILACAK AYLIK TUTAR VE BİNEK OTOMOBİLLER İÇİN GİDER KISITLAMASI

7194 sayılı Kanun ile GVK madde 40/1., 5. ve 7. Bentleri ile GVK madde 68/4. ve 5. Bentlerinde yapılan değişikle, kiraladıkları veya iktisap ettikleri  binek otomobillerin giderlerinin vergi matrahı tespit edilirken indirim olarak dikkate alınmasında kanuni sınırlamalar getirilmiştir. 2024 yılı için Yayımlanan 324 No’lu GVK Tebliği ile bu kısıtlama tutarları  aşağıdaki gibi yeniden belirlenmiştir:

Faaliyetleri kısmen veya tamamen binek otomobillerinin kiralanması veya çeşitli şekillerde işletilmesi olanların bu amaçla kullandıkları hariç olmak üzere, kiralama yoluyla edinilen binek otomobillerinin her birine ilişkin AYLIK KİRA (2024 yılı için) 26.000.- TL,ve gider olarak indirim konusu yapılabilecek ÖTV ve KDV nin toplamı (2024 yılı için) 690.000 lirasına  kadarlık kısmı dır.

Özel tüketim vergisi ve katma değer vergisi hariç ilk iktisap bedeli (2024 yılı için ) 790 .000 TL’yi, söz konusu vergilerin maliyet bedeline eklendiği veya binek otomobilin ikinci el olarak iktisap edildiği hallerde, amortismana tabi tutarı (2024 yılı için) 1.500 .000 TL’yi aşan binek otomobillerinin her birine ilişkin ayrılan amortismanın en fazla bu tutarlara isabet eden kısmı gider olarak dikkate alınabilecektir.


Binek otomobillere ilişkin giderlerin  en fazla % 70’i, giderleştirilecek, Kalan %30 u KKEG olacaktır. 

 Saygılarımızla,

ADEN DENETİM
(*) Sirkülerlerimizde yapılan açıklamalar yalnızca bilgilendirme amaçlı olup, kesin işlem tesis etmeden önce uzmanlarımızdan görüş ve yönlendirme alınmasını önemle tavsiye ederiz. Bu sirkülerlerin amacı tek başına uygulamalara yön vermek olmayıp; mükelleflerimizin risk, fırsat ve değişiklikler hakkında güncel bilgi sahibi olmalarını sağlamaktır. Yegâne kaynak olarak sirkülerlerimizdeki açıklamaların kullanılması halinde doğabilecek olası zararlardan ADEN DENETİM sorumlu olmayacaktır.

At vero eos et accusamus et iusto odio digni goikussimos ducimus qui to bonfo blanditiis praese. Ntium voluum deleniti atque.

Melbourne, Australia
(Sat - Thursday)
(10am - 05 pm)
Melbourne, Australia
(Sat - Thursday)
(10am - 05 pm)