Loading
Aden Denetim'e HoşgeldinizAden Denetim'e HoşgeldinizAden Denetim'e Hoşgeldiniz
+ 90(212) 608 2020
bilgi@adendenetim.com
Cumhuriyet Mah. Nazım Hikmet Bulvarı No:89 D:6

SANAYI SICIL BELGESI

Tarih : 02.04.2024

Sayı :ADEN/2024-5

Konu : Sanayi Sicil Belgesi

Bilindiği üzere 6948 Sayılı Sanayi Sicil Kanununun 5. Maddesi gereği sanayi siciline kayıtlı işletmelerin bir önceki yıla ait “yıllık işletme cetvellerini” her yıl nisan ayının sonuna kadar Sanayi ve Teknoloji İl Müdürlüklerine bildirmeleri gerekmektedir.

Geçen yıllar olduğu gibi bu yılda, sanayi işletmelerinin yıllık işletme cetvellerini verme işlemleri elektronik ortamda gerçekleştirilmekte olup, “sanayi sicil bilgi sistemi” veya https://sanayisicil.sanayi.gov.tr adresinden işletme yetkilisi kişilerin e-devlet şifresi kullanılarak “işletmelerim” menüsünde açılan firma sayfasından “yıllık işletme cetveli”  ölümünden istenilen bilgiler girilerek “İl Müdürlüğüne gönder” butonu ile elektronik ortamda İl Müdürlüğümüze gönderilmesi gerekmektedir. 

Yıllık işletme cetvellerinin süresi içerisinde verilmemesi, bilgilerin eksik veya hatalı olması halinde idari para cezası uygulanmaktadır.

Bu itibarla; sanayi siciline kayıtlı üyelerimizin 2023 yılı işletme cetvellerini 30 Nisan 2024 tarihi sonuna kadar https://sanayisicil.sanayi.gov.tr adresi üzerinden elektronik ortamda vermeleri gerekmektedir.

 

Sanayi Sicil Belgesinin İşletmelere Sağladığı Bazı Avantajlar:
 
  • KDV Muafiyeti (Makina ve teçhizat alımı) ve İhracat Kredilerinden Yararlanma
  • İhraç Kayıtlı Mal Tesliminde KDV Terkin/İade Uygulaması
  • Kambiyo Satışlarında BSMV Oranı Sıfır
  • Sanayi Abonesi Tarifesinden Elektrik Faturası Ödeme
  • Kamu Kurum Ve Kuruluşlarının Desteklerinden Faydalanma
  • Kamu ihale kanunu kapsamında yerli istekli lehine fiyat avantajı
 
Sanayi Sicil Belgesine sahip işletmelerin Yıllık İşletme Cetveli bildirimlerini oluşabilecek yoğunluklar sebebiyle son günlere bırakmadan yerine getirmeleri tavsiye edilmektedir.


Beyannamelerde meydana gelen değişiklikleri, kapanma ve faaliyete geçme hallerini müddetinde bildirmeyenlere ve 2023 yılına ait Yıllık İşletme Cetvellerini 30 Nisan 2024 tarihine kadar vermeyenlere, 6948 Sayılı Kanunun 9. maddesi gereğince 8.322,00 TL idari para cezası uygulanacaktır.

 

Saygılarımızla,
ADEN DENETİM
(*) Sirkülerlerimizde yapılan açıklamalar yalnızca bilgilendirme amaçlı olup, kesin işlem tesis etmeden önce uzmanlarımızdan görüş ve yönlendirme alınmasını önemle tavsiye ederiz. Bu sirkülerlerin amacı tek başına uygulamalara yön vermek olmayıp; mükelleflerimizin risk, fırsat ve değişiklikler hakkında güncel bilgi sahibi olmalarını sağlamaktır. Yegâne kaynak olarak sirkülerlerimizdeki açıklamaların kullanılması halinde doğabilecek olası zararlardan ADEN DENETİM sorumlu olmayacaktır.

 

Leave A Comment

At vero eos et accusamus et iusto odio digni goikussimos ducimus qui to bonfo blanditiis praese. Ntium voluum deleniti atque.

Melbourne, Australia
(Sat - Thursday)
(10am - 05 pm)
Melbourne, Australia
(Sat - Thursday)
(10am - 05 pm)